Ορίζοντας: σύνταξη ενός μικρού θεματικού λεξικού

• Τελευταία Ενημέρωση: 04 Δεκεμβρίου 2015
  • Τάξη: Β΄ Γυμνασίου
  • Μάθημα: Νεοελληνική Γλώσσα
  • Μέγεθος Αρχείου: 1009.66 KB
  • Κατέβηκε φορές: 440
  • Συγγραφέας: Μαρία Αλεξίου

Πρόκειται για λεξικογραφική δραστηριότητα. Προκειμένου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ Γυμνασίου να γράψουν ένα κείμενο για τη σχολική εφημερίδα με θέμα τα προβλήματα του σχολείου τους, συντάσσουν ένα μικρό θεματικό λεξικό όρων που αφορούν την εκπαίδευση. Διαβάζουν για την ποικιλία των λεξικών που υπάρχουν, για τη δομή των λημμάτων και για τους επιστημονικούς κλάδους της λεξικολογίας και της λεξικογραφίας στο Μικρό Λεξικό Γλωσσολογικών Όρων και εξετάζουν έναν πίνακα με τα στοιχεία που μπορούμε να βρούμε στα λήμματα των λεξικών στην ενότητα 9Δ του σχολικού τους βιβλίου. Μελετούν τη δομή των λημμάτων ηλεκτρονικών λεξικών και του σχολικού τους λεξικού, καθώς και λήμματα λεξικών που περιλαμβάνονται στην υποενότητα 9Δ του σχολικού τους βιβλίου, και παίρνουν αποφάσεις για τη δομή των λημμάτων που θα συντάξουν. Αφού αποφασίσουν τι είδους δομή θα έχουν τα λήμματα αυτά, μελετούν τη δομή του ορισμού που παρουσιάζεται στην υποενότητα 9Β του σχολικού τους βιβλίου. Στη συνέχεια, αναζητούν στο Αρχείο Γεωργακά παραδείγματα χρήσης των όρων που θα λημματογραφήσουν και συντάσσουν τα λήμματα.